брод, пливање и спортови на вода


Во неколку места низ Holmsjön неколку парична казна песочни плажи за пријатен sommarbad. Најпосетените е Västbyn и Sandnäset.

На Sandnäset исто така е можно да се изнајми џет скии, и разни други активности.
Прочитајте повеќе тука.


За оние кои сакаат пловењето е најголемото езеро Holmsjön областа, со должина од околу три милиони и 39 km² i област. Езерото е добро прилагодени за широк врти на скијање на вода или wakeboarding. Голем број жители и летен куќа гости да изберат да започне нивните чамци ова лето.
.

води област е Holm Види риба сајтот и да прочитате повеќе за Холмс риболов овде.
.
.

.
Кајакарство во Holm..
лопатка Канаѓаните
Во расположението за лежерно возење во кану (Канадскиот) било водотеци. Потоа, постојат кануа за изнајмување на Österström. Види стапки и информации за контакт.
.

.

Моментално ниво на водата во Holmsjön

Holmsjön со соседните езерото Leringen претставуваат голем резервоар за вода за енергија, индустрија и регулирани од страна на електраната Leringsforsens (скица на протокот на вода во .pdf тука).
Лето е Holm Море нивото на водата на околу 201 метри надморска височина и ја спушти на зимата на околу 197 m.ö.h.
Види денес нивото на водата тука.
извор: контрола на вода компании.

.
.

Поглед на мапа со основа Holm Езеро
Како и во сите езера се во која било основа која може да биде корисно да се знае надвор на бранови или на мраз. Подолу можете да видите на сајтот на Holmsjön и нејзиното основање, и да даунлоадирате мапи песни да се користи во вашиот GPS, Eller smartphone navigationsutrustning.
(Не можете да го видите мапата, можеби ќе треба да се десен клик на жолта лента на почеток / крај на вашиот интернет пребарувач и одберете “Прикажи блокирана содржина” или “Дозволете”.)

е морето шема на цел екран или да се отвори мапа на Google Maps (повеќе страници).

Листи на мобилен со вашиот став
Го следат вашиот GPS локација и да видиме прикажан бидејќи телефонот со помош на Google Maps.
……………. holmbygden.se/grund
1. Вклучување на GPS:en i DIN автомобил паметен телефон (iphone / Андроид).
2. Внесете ја адресата погоре на вашиот мобилен прелистувач.
3. Доколку дојде до една кутија “Заврши дејство со”, Во овој случај, “мапи”.
Сега можете да видите основа Holm Езеро, крајбрежје и вашиот став за мобилни телефони
.

Преземање на датотеки патеката во разни формати за GPS:е. Кликнете висок, “Save Target As…”.
GPS размена – Holmsjons_grund_(120912).GPX (0,7MB)
MapSource – Holmsjons_grund_(120912).gdb (0,1 MB)
Google Earth – Holmsjons_grund_(120912).KML (0,2MB)
Google Earth – Holmsjons_grund_(via_internet).KML (0,1MB) Читање на сајтот онлајн.

Повеќе на мапата, и мапи на патеката
Holm Езеро основа е GPS песна (s.k. “песна”) кои го карактеризираат различни основи и брегот на езерото. Песната може да се комбинираат со GPS уред или паметен телефон телефон користи лето да се избегне, бидејќи на брод и во зима за да се избегне карпи или тенок мраз. Избегне линии и турнејата ќе бидат побезбедни! Исто така, може да се користи додека риболов ако сакате да го најдете повторно основа на езерото.

Holmsjön е регулирано и падна многу вода во текот на зимата. Картинг патека е направен од страна на моторни санки по должината на крајбрежјето на зимата на езерото. во времето (Марс 2008) езерото е намален за 4 м во споредба со летото на вода. Земјата има добра маргина ако навигацијата на пат да се избегне, бидејќи. Некои од одлична основа, се разбира, да биде на целосна доволно длабоко допрва треба да помине кога езерото е целосна светлина.

Песната е создадена од страна Patrik Wikholm. Дигитална обработка на песна и објавување на Никлас Wikholm. Предмет на грешки.

Вратете се на туризам / Рекреација