Telekomunikacionit Station Anundgård përcaktuara – Duke kthyer në shekullin e shkuar nga

Anund Manor këmbimit ekzistues telefonik

Telekomunikacionit Station Anundgård tani ka një "më të mirë para datës". Si pjesë e shkrirjen nga rrjetin e bakrit në të gjithë vendin kanë tani Telia vendosur për të marrë stationen ur drift efter 100 år i aktiv tjänst. Mbyllja prek të gjithë abonentët që kanë një abonim të telefonisë në shtëpi nëpërmjet telefonit jack, nëse Telia ose një operatori tjetër.

vjet 2012 u njoftua se Telia do vënë poshtë në stacionin e telefonit në Loviken. Tani është stacioni telekomunikacionit i Anundgård e cila më pas ka parë ditët e saj më të mira. Si opsione të tjera për komunikim se përmes rrjetit të bakrit vjetër ka marrë përsipër më shumë-dhe-aq më tepër të mbajë Grupin Telia për disa vite tani në procesin e demontimit të gjitha shkëmbimeve telefonike e vjetra që nuk janë konsideruar fitimprurës. Anundgård stacionit do të jetë e mbyllur për të mirë 2018-04-03.

opsione të reja, përfshirë Fiber Holm
Për ata që aktualisht kanë një telefon në shtëpi nëpërmjet rrjetit bakrit që ju doni të mbani mundësi të ndryshme. Nëse ju do të merrni fibra instaluar përmes "Holm Fiber" (Obs! raport këtu!) kështu që ju mund të përdorni nga çdo operator është që të zgjidhni Servanet (që do të ndërtojë rrjetin fibër bashku me Holm Fiber).

Një alternativë për të pasur telefoninë shtëpi mbi fibër, ajo me “telefonisë shtëpi nëpërmjet rrjetit celular”. Në faqen e saj, dora Telia allmän information med frågor och svar mbyllja REFERENCE ("Rrjetet e ardhshme") dhe sina egna erbjudanden në qoftë se ju vendosni të qëndroni (ose regjistrohu) Telia.

ndryshe, Telekområdgivarna një bartës-neutral shërbimi ndaj klientit që mund të ndihmojë për të sqaruar gjërat dhe ajo që ju duhet të marrin në konsideratë para se të blini abonimet.

 

Anund Farm central telefonik për herë të parë ka qenë në këtë ndërtesë, e cila për disa vite vendosur edhe një biznes.

Historia e shkëmbimeve telefonike i Anundgård
shkëmbimi i parë manual telefonit i Anundgård ndërtuar në fund të 1910s. Stacioni më pas ishte 50 metra në lindje të shkëmbimit sotme telefonike (ndodhet 700 milion lindje të kishës). Stationsbeteckningen në atë kohë ishte "Östbyn", Stacioni Gjithashtu fiks ulët I Anundgård. E "ndryshim manual" është siguruar kryesisht nga mjek vet Holm s, Maria "Maja" Hjerpe (lindur Viklund, 1912).

rreth 1920 Kur telefonisë Holm ishte në fillimet e saj, ajo ishte, ajo ishte Foster babai Maja e Pelle Haglund që bënë kaloni, por tashmë 13 vjeç, ai ishte Maia i cili kishte për të marrë përsipër drejtimin. Ajo u kujdes ndryshimeve manual gear në Holm deri në stacionin e parë automatike dhe pajisjet më moderne telefonike me dial mori përsipër detyrën e Holm, në mes të të 60-.

Ilustrim i një stacioni të këmbimit 40 Abonentët st shikuar në këtë kohë. Identike me Manor, Anund gear parë dukej.

Para automatizimin punuar atë në mënyrë që kur ju të kërkuar për të thirrur kudo e keni parë të fillojë cranking në telefon dhe të heqë celularin. Që përgjigj Maja "Anundgård" në anën tjetër dhe më pas është dashur të kërkojë të jetë i lidhur në. Mund të jetë se kjo mund të ndodhë për të dëgjuar një thashetheme të rastit në fshatin me këtë punë.

Në foto t.v. shihet një e kontratës së punës Maja nëpër vite, "Kontratë lidhur me menaxhimin e stacionit të këmbimit me pajisjen thirrje për publikun dhe telegramet ekspeditë" nga 1935. Atje, ndër të tjera se stacioni do të jetë e hapur söckendagar (gjatë ditëve të javës) në 8-20. Jashtë atyre orëve keni pasur për të kërkuar mjete të tjera të komunikimit në qoftë se ju të kërkuar për të marrë të dikujt. Të dielave, stacioni është mbyllur për shërbimin mëngjes në 10-13 dhe për darkë të dielën në 16-18. Për më tepër, imazhet më poshtë ju mund të shihni se shpërblimi për punën si drejtor i stacionit të telekomunikacionit ishte 40 SEK / vit dhe abonimet. Dhe sipas "telefon" si numri i abonentëve në 1935 si 15 st, e cila do të jetë një pagë mujore të pakta 50 kr.

 

(Kliko mbi fotot për të zgjeruar)

 

 

Për ata që nuk kanë një telefon në shtëpi, kështu që ajo shkoi të vizitojë zyrën kalimi në qoftë se ju të kërkuar për telefon. Në mënyrë për të dalë ju duhet të paguani duke lënë 15 qindarkë në armë zi siç shihet në imazhin më poshtë. E njëjta foto është parë edhe një libër mbi stacionin e Suedisë regjistron datare vjet 1919. në faqen 120 ne gjejmë "Östbyn".

 

Maja jetuar në jetën e zyrës telefonike parë. Në fund të shekullit të 40-të ndërtuar një më të reja manual Centrali 100m lindje. Sot është vajza e saj që jeton në stacionin e vjetër të telekomunikacionit, ndërsa djali i saj jeton në pjesën e dytë, më i vjetër.

Anund Manor qendra e dytë kalimi. Pas dritares në të djathtë ishte gear manual, dhoma e majtë të saj, ju mund të telefononi në qoftë se keni pasur telefonin tuaj në shtëpi

Në mesin e viteve '60 u ndërtuan shkëmbim parë automatike Holm s telefonike (Ndërtesa nuk ekziston më), këtë herë në mes të dy lartpërmendur. Në fillim të viteve 80 u ndërtua në stacionin e telekomunikacionit të përdorura deri më sot. Në mes / fund të 90-ta, shumë kohë para se YouTube, Facebook dhe Google pa dritën, ajo ishte me stacionin e telefonit sa më shumë Holmbor pasur kontakt e tij të parë me internetin.

Më shpesh kishte kompjuter desktop një ndërtuar “56 kbits-modem” e cila nga ana është i lidhur me një krik telefon. Dhe hiri që është pastaj kap telefonin duke ulur dhe duke pritur pesë minuta për një faqe Web mund të jetë i ngarkuar deri! Ndoshta ka kaluar për herë të parë e-mailit qendrën tuaj Anund Farm kalimi?

Për fat të keq për banorët Holm, kështu që kurrë nuk e mori në stacionin të përmirësohet me shumë më të shpejtë ADSL-tekniken Nisur në 00 fillim të viteve, kur as Telia apo ndonjë operator tjetër konsideruar të vlefshëm. vjeshtë 2005 ishte një tërheqje nga rrëshqitje në Anundgård shkollë dhe më pas u pyetën gjithashtu Anundgårdsbor qoftë se ata ishin të interesuar të bashkohen, të cilat rreth 15 familjet e bëri. Disa vite më vonë, edhe teknologjia celular 3G, që do të thotë se shumica e njerëzve të braktisur vjetër dial-up lidhjet e tyre të internetit nëpërmjet krik telefon.

pas gati 40 vjet të shërbimit do të Anund Farm stacioni i telefonit i fundit që do të çmontohen

Ajo sot do të ishte shumë vjet që dikush të fundit surfed me një "56 Kbits modem" nëpërmjet jack telefonike, ndërsa në situata aktuale është ende rreth 40 abonentë duke përdorur jack telefonik për telefoninë në shtëpi nga stacioni Anundgård.

 

 

links lidhur
Vendimet në dhjetor 2016: ndihma e dhënë për fibra për Holm! Holmbygden.se
www.holmbygden.se/2016/12/15/beslut-fiber-till-holm/

Holm Association Fiber Ekonomike. Regjistrohu këtu!
www.holmbygden.se/foreningar/holm-fiber/

Lexoni më shumë në lidhje me mbylljen / "rrjet të ardhmen". Telia.se
www.telia.se/framtidensnat

4G-master deri Holmbygden! Holmbygden.se
www.holmbygden.se/2015/03/23/4g-till-holmbygden

Ndryshimet në telekomunikacion- dhe rrjetet broadband, Post & Agjencia Telecom
www.pts.se/sv/Privat/Telefoni/Fast-telefoni/Forandringar-i-teleoch-bredbandsnaten

Telia hequr fikse të telefonisë në Loviken 2012, Holmbygden.se
www.holmbygden.se/2012/12/05/telia-tar-bort-fast-telefoni/

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *