Veteraner kom hem till Holmvallen

Hemvändardag på Holmvallen.
Årets höjdpunkt Hemvändardagen på Holmvallen ärades av många lokala gamla fotbollslegendarer som sökte sig hem till fotbollsrötterna. Det blev en trivsam heldag på Holmvallen inprickad på en solig mellandag i sommarens annars gråmulna väderschema. Dagen började med ett välkomnade av fotbollsveteranerna ur Holms SK som idag hittat tillbaka till Holm. Därefter följde dagen med presentationer och berättelser från förr av de deltagarna.

Owe hälsade Veteranerna välkomna.
Owe Eliasson hälsade alla veteraner välkomna tillbaka till anrika Holmvallen och därefter fick de gamla spelarna presentera sig. Därtill berättades en hel del anektdoter från förr. Här följer några exempel:

Jag har spelat här i många år men jag har inte varit aktiv i klubbens inre arbete, men jag förstår att det har varit mycket slit som har lagts ner för att såna som jag kunde få komma hit och bara ha kul. Jag vill tacka alla som ställt upp och jobbat i klubben. /Anund Johansson

När jag spelade myntades uttrycket att det skulle va resliga karlar på mittfältet. Det va Olle Frisk, Bosse Bergqvist och jag, men jag förstår inte hur jag kunde gälla som reslig. / Rune Lind

Jag har spelat här mot Holm med flera andra lag, men jag tror inte att vi åkte härifrån nån gång med en fullpoängare. /Göte Svelander

Jag satt ju ofta där borta på bänken, men jag fick komma in ibland så några gula kort har det blivit. /Willy Bergqvist

Apropå kort, ett rött kort fick jag när jag spelade och det fick jag av Christer Frisk. /Anders Sundholm

Jag var med på 50-talet när vi hade en barrack av masonit som vi lyfte upp på Uno Herkules lastbilsflak. Den satt vi i när vi åkte till bortamatcher. /Olle Frisk

Jag spelade flera år i IFK Sundsvall där jag toppade med allsvenskt kval mot Helsingborg och fick spela mot Henke Larsson, men där någonstans tog våra karriärer olika vägar och jag återvände till Holm. /Thomas Åslin

När jag gick tillbaka till Holm blev jag värvad och den slanten fick jag i trappan på ”panget” i Liden av Olle Frisk. /Leif Hjerpe
.
Mingel och utbyten av gamla minnen..
Dagen innehöll ett luftigt schema med fokus på att träffas, umgås och prata gamla minnen.
Ove Sundman och Sören ”Ribba” Söderlund, båda tidigare spelare och ledare i klubben, diskuterar fotbollsepisoder.
.

4-veteramatch.

Dagen till ära snörade så även en spänstig skara veteraner på sig sina dammiga gamla fotbollsskor och bjöd upp till match. Tempot hölls utefter dagsformen, men vad gäller liret satt det kvar i ryggmärgen hos alla spelarna och det visades upp en hel del läckerheter och finlir.

.
.
.
Repris från målchans med bländande anfallsspel och benparad av Göran Frisk.

Se ytterligare två filmklipp här:
Agne Frisk sätter den i nättaket och Lars-Åke Sundberg slår en straff i sluminuterna.

Gamla lirare på "bänken" blickar på nutidens förmågor..
Framåt eftermiddagen var det dags för klubbens yngre förmågor i dagens A-lag i att bekänna färg mot Ljunga IF inför den fotbollskunniga och mangranna publiken på runt 120 pers.
.Holms SK gjorde vågen
Matchen slutade med HSK-vinst med hela 6-0 (3-0) inför storpubliken. Laget avslutade med att tacka sina föregångare som hejat på och inte minst sett till att klubben levt vidare genom åren. Förhoppningsvis gav det hemvändardagens deltagare och publik mersmak att kolla spelsshemat för höstsäsongen och återkomma på Holmmatcherna.

Mera bilder från hemvändardagen (klicka på bilderna för att förstora)

 

.

Referat från A-lagets seriematch Holms SK – Ljunga IF
”Det var aldrig något snack om saken, idag ville Holm vinna och visa alla hemvändande spelare att man är ett lag att räkna med. Man avfärdade gästande Ljunga med klara 6-0 efter att haft ledningen med 3-0 i halvtid. Man kunde se redan i de första minuterna att det var ett heltaggat hemmalag som skulle sälja sig dyrt för dagen…”
Läs hela matchreferatet på holmssk.se/alaget.

Matchens lirare*: Niklas Wikholm. Målgörare: Niklas Wikholm  ’25, ’30, ’61  Rasmus Staaf ’67 (straff),  Rickard Severin ’21, ’85.
* Utses alltid av publiken. Idag respresenterad av Lage Hultman.

+ Läs mera referat (och ”inför-snack” m.m.) från Lokalfotbollen.nu.
Recensioner från alla Div-5-matcher (uppdateras sent / dagen efter).
.

+ Individuella prestationer i dagens seriematch.
+ Spelarstatistik över matcher, mål, assist, kort m.m.
+ Tabellen i årets Guldfemman-tävling på holmssk.se/g5.

+ Prenumerera gratis på HSK’s resultat och matchinfo på SMS.

[expand title=”Visa fler länkar – Spelprogram, tabell, skytteliga m.m.” swaptitle=”Stäng.” startwrap=”” endwrap=””]

tabell+ Tabell, matcher etc.: Holmbygden.se/tabell.
+ Skytteliga: Holms SK’s interna, Div. 5 Grundspel.
+ Publikliga.

+ Holmbygden.se/hsk – Läs mer om föreningen Holms Sportklubb.
+ Holmbygden.se/hskkalender – Synka matcher/träningar med din mobil!
+ Holmbygden.se/serier – Resultat och tabeller för alla Medelpadslag, även direktrapportering live från Allsvenskan och Superettan (m. Giffarna).
[/expand]

Aktuell tabell Division 5 2014

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *